laupäev, 30. november 2024

Oravate projekt Projekt "Raagritsikas olen ma, tammevõrseid mulle söögiks kasvata"

Projekt sai alguse sellest, et lasteaia eripedagoogil Katrinil on kodus raagritsikad ja ta küsis, kas me soovime talvel tema lemmikutele söögiks tammevõrseid kasvatada. Tänutäheks lubas ta tuua mõned oma raagritsikatest nädalaks ajaks lasteaeda, et lapsed saaksid nendega tutvuda. Näitasin lastele pilte ja videosid raagritsikatest ja neil tekkis huvi uurida ritsikaid lähemalt. Projekt algas lasteaia õuealalt tammetõrude korjamisega, kuna need oli vaja istutada lillepotti. Jagasin lapsed kolme liikmelistesse gruppidesse. Iga grupp sai endale mulda täis suure lillepoti, kolm tammetõru ja kolm jäätisepulka grupi liikmete nimedega. Iga laps pani tammetõru mulda ja oma nimega jäätisepulga selle juurde. Lillepotid panime aknalauale ja juurde suure paberilehe, millele hakkasime kirjutama vaatlusandmete tulemusi. Vaatlustulemuste andmetel võrsusid tammetõrud erinevatel aegadel, aga esimeste lehtede tulekuni läks 1 kuu. Puuistikute eest hoolitsemine jätkub edasi, kuigi projekt lõppes. 

Projekti käigus sai lastega läbiviidud erinevaid tegevusi nii õues, kui toas.      

Lapsed otsisid lasteaia õuealalt tamme-, õunapuu- ja kaselehti. Seejärel võrdlesid puulehti suuruse ja kuju järgi, loendasid neid  ning lõpuks sorteerisid need kolme erinevasse hulka. Toas lamineeriti puulehed ära ning paigutati projekti seinale. 

Kunstitegevuses lapsed maalisid tammeistikuid ning raagritsikaid. Voolisid tammepuid ja erinevat liiki raagritsikaid. Õues lapsed otsisid puuoksi ning nendest kujundasid raagritsikad. 

Lapsed said kolme liikmelistes gruppides õpetaja juhendamisel ise arvutist infot raagritsikate kohta otsida. See tegevus õpetas lastele koostöö oskust, oma järjekorra ootamist ning sõbralikku suhtumist kaaslastesse. 

Lasteaia eripedagoog Katrin tuli külla ja rääkis oma lemmikutest – raagritsikatest ning tõi viis ritsikat rühma. Kuna ritsikad jäid meile rühma elama, siis saavad lapsed neid igapäevaselt jälgida, veega pritsida ning aidata õpetajal toitu vahetada. Lapsed on siiani ritsikatest väga elevil ning aeg ajalt soovivad neid kätte võtta. 

Projekti lõpetusek oli planeeritud õppekäik Tallinna Loomaaeda ja osalemine eriprogrammis "Ritsikad", kuid transpordiga tekkinud sekelduste tõttu jäi väljasõit novembris ära. 

Õppekäigule läheme märtsikuus. 

📸 Anneli Seepter


esmaspäev, 11. november 2024

Liblikate rühm tähistas mardipäeva

 Nagu mardipäeva kommetele kohane, käisid Liblikate rühma lapsed ning õpetajad täna mööda maja marti jooksmas ja mardikombeid ka teistele tutvustamas.  Eelnevalt kommete kohaselt kostümeeritud ja ennast tundmatuseni muudetud.

Mardisandid toimetasid ikka rituaalide kohaselt, lauldi sanditamiselaule ja tantsiti ning sooviti õnne. Nagu kombele kohane, siis saada vastu ka ande hea ja parema näol. 😊

Hoiame Eesti rahvakalendri tähtpäevi ikka au sees!💙


Autorid: Marge Kirsipuu ja Elena Pähkel-Golovljova

reede, 8. november 2024

"Helkurväravad" lasteaias Naerulind

 


Lasteaia ja Transpordiameti koostöös sai ka sel aastal teoks meie heategevuslik  liiklusturvalisust toetav projekt "Helkuriväravad" 🌟 Lasteaia väravatele kinnitatud helkureid võib endale võtta igaüks, kellel veel helkurit pole, sest HELKUR VÕIB PÄÄSTA SINU ELU!💛

Autor: Marge Kirsipuu

reede, 1. november 2024

Oravate rühma hambapesu projekt "Hambaid hoolsalt pesen ma, nii need terved püsivad"

 
Oravate rühm alustas oktoobris hambapesuprojekti:
,,Hambaid hoolsalt pesen ma, nii need terved püsivad”. 
 
 
 

 
Projekti eesmärk on parema suu hügieeni õppimine, koostöö lastevanematega ning hammaste eest hoolitsemine kodus ja lasteaias.

Hambapesuprojektiga tegeleme oktoobrist maini. Tegevusi lisandub terve projekti jooksul aga hetkel plaanitud tegevused lähevad plaanipäraselt. 
 

HAMBABAKTERID:
Algne idee oli voolida hambabakterid ja teha nendele karvatraadist jalad, kuid märkasin pinteresti sirvides kuidas tehti hoopis teise teemaga lõngadest sarnaseid olevusi. Meenus ka enda lapsepõlv kui lasteaias õpetati kuidas papi abil teha karvapalle. Lõikasin lastele pappidest ruudu kuhu ümber saavad nad lõnga kerida. Lapsed valisid ise lõnga värvi ja kõik teised detailid, mis nad parasjagu soovisid. Tegemisel tuli neid natuke abistada, sest lõnga lõigata oli nende jaoks natuke raske.
 

 
Lastega sai käidud Tallinna Tervishoiu muusemi muuseumitunnis ,,Hammastega sõbraks”, oleme meisterdanud hambabaktereid ja need jäid meile rühma kaunistuseks. 
 

 
Projekti lõpuks on planeeritud veel suur meisterdamine kus meisterdame koos lastega realistliku suu ja hambad, millega saavad lapsed mängida hambaarste. Koostöös vanematega täidavad lapsed kodus hambapesupäevikut.