reede, 2. mai 2025

Liblikad AHHAA keskuses

 

Päikeselise reede 2. mai hommikul alustasime sõitu Tartu poole, et külastada AHHAA keskust ning saada osa õppepäevast „Salapärane vesi“.

Sõit Tartusse kulges kenasti ning esimene vahepeatus toimus Adaveres, kus kõik soovijad said veidi jalgu sirutada ning seejärel sõitsime ühe jutiga Tartusse välja. Enne, kui Tartu paistma hakkas, kostis mitme lapse suust, kui kaua me veel sõidame. Seejärel hakkasime uurima teeviitadelt, kui palju on veel jäänud sõita. Oi, kui suur oli laste üllatus, kui AHHAA keskus hakkas paistma… Bussist kostis rõõmus laste hõise… „AHHAA keskus“.

Bussist väljudes tegime väikese kehakinnituse AHHAA keskuse ees oleval pingil, kus lapsi köitis ülestõstetav auto, mida sooviti kohe ka ise proovida. Eriti tore oli vaadata, kui õpetaja Laura läks lastele appi autot tõstma ning inertsist ka ise maast kõrgemale kerkis.

Seejärel oli aeg liikuda AHHAA keskusesse, sest meid ootas õppepäev.


Õppepäev „Salapärane vesi“

Õppepäeva viisid läbi juhendajad Erik ja Valters. Enne, kui hakkas õppetegevus, tutvustati meile, milline see õppepäev välja näeb ning seejärel jagati meid kaheks grupiks. Üks grupp jäi Erikuga katseid tegema ning teine grupp läks koos Valtersiga elusaali, kus tutvustas mitmeid veega seotud asju: kuidas tekib laine? Kuidas tekib tornaado? Jms.







Eriti põnev oli liikuda AHHAA keskuse keldris, kus nägime mootoreid, mis keskuses olevaid seadmeid liikuma panevad ning ka teadusteatri etendustes kasutatavaid kostüüme. Põnevust ja huvi pakkus ka punases meres elav korall, mis on toodud AHHAA keskusesse. Hetkel on suur bassein remondis, kuid koralli sai lähemalt näha väiksemas akvaariumis, kus jooksis pidevalt puhas vesi, et koralli puhastada.

Peale väikest ringkäiku läksime tagasi õppetuppa, kus algas meil põnevad katsed veega. Erik rääkis mitme erineva merevee soolsusest ning seejärel alustati merevee soolasuse katsetega.


Esimesena katsetati Läänemere soolsust - klaasi sisse kaaluti 2g soola ning seejärel lisati vett, kus kogu mahuks on 200g. Segada, et sool lahustuks. Seejärel katsetati Punase mere soolsust – 8g soola, millele lisada vett, kus kogu mahuks saab taas 200g. Segada, et sool lahustuks. Nende kahe katse võrdlemisel ei olnud võimalik silmaga kindlaks teha, milline on Läänemere ja Punase mere soolasus, sest klaasis lahustus sool, kuid maitsest oli kohe aru saada.


Väga põnev oli Surnumere soolsuse katsetamine – 68g soola, millele lisada vett, kus kogu mahuks on 200g. Segades ei lahustunud sool, vaid jäi põhja. Surnumere vesi sisaldab väga palju soola ning seepärast ei tohi seda vett juua, kuna nii suur soola kogus muutub inimesele mürgitavaks.

Muidugi said lapsed proovida pipetiga vee soolasuse maitset ning jälgida muna katsega, kuidas muna ujub ning kuidas ta vees asetseb.

Kõige lõpuks uurisime veel mikroskoobi all liivateri, sammalt, sulge jms.


Igal juhul oli põnev õpituba ning teadmisi saime palju.


      

Peale õppepäeva olid lastel juba kõhud päris tühjad, siis läksime kohvikusse Newton, kus meil oli broneeritud lõunasöök ning söögiks oli laste lemmik – friikartulid viineritega. Toit maitses hästi ning kõhud said kenasti täis.

Kui lõunasöök oli söödud, tutvusime isekeskis keskusega ning seejärel asusime koduteele.

Päev oli põnev, teadmiste rohke ning huvitav!

AHHAA külastus sai teoks tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele esitatud projektitaotlusele.
"Toetas Eesti riik", Kliimaministeerium ja KIK



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar