reede, 11. november 2022

Lapsed, tulge raamatukokku!

 3. oktoobril 2022.a. algas 5-10-aastastele lastele suunatud programm "Lugemisisu", millega on käesoleval hoojala liitunud 210 raamatukogu üle kogu Eesti. Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt ellu kutsutud lugemisprogramm innustab lapsi lugema kuni 31. maini 2023.a. Programmis osalevad Lääne-Harju valla Lehola ja Paldiski piirkonna raamatukogud.

"Lugemisisu" programm lükati Eestis käima aastal 2019 Soome raamatukogude lugemisdiplomi programmi eeskujul. Piloothooajast võttis osa 26 Eesti raamatukogu. Nüüdseks on see arv mitmekordistunud ning jõudnud 210ni. Et lapsed saaksid isukateks lugejateks, tutvustatakse neile väärt uudiskirjanudst, mis on välja toodud lastekirjanduse keskuse soovitusnimekirjades. 

Kahe rühma (Mesilased ja Siilid) lapsed osalevad Eesti Lastekirjanduse Keskuse programmis "Lugemisisu", mille eesmärgiks on innustada 5–10-aastasi lapsi lugema, pakkudes selle juurde mängulist lisategevust. Programm toetab üleriigilist õppekava, arendades laste keele- ja kirjanduspädevust, tutvustab uuemat lastekirjandust ja avardab laste kultuurikogemust.

Läbiloetud raamatud pannakse kirja spetsiaalsesse lugemispassi ja täidetakse sealsed loomingulised ülesanded. Kooliaasta lõpus premeeritakse diplomiga kõiki osalejaid, kes on passi kandnud 5 teost. Lasteaialapsed saavad "Lugemisisu" programmis osaleda üheskoos terve rühmana.

📸 Rita Eiland, Karin Abe ja Kadri Vinter

Samuti viiakse klassidele ja rühmadele programmi jooksul läbi loovate lisategevuste täidetud teematunde, mille metoodikat ja materjale on aidanud keskusel arendada mitmed oma valdkonna professionaalid - Kertu Sillaste, Andra Kütt, Kätlin Vainola, Eesti Lugemisühingu pedagoogid jt.

Tundides mängitakse lugemismänge, õpitakse tähelepanu pöörama raamatuillustratsioonile või tutvutakse ajakirja loomise protsessiga ja tegeletakse loovkirjutamisega. Sel aastal on uhiuue teematunni "Oh sa jutt! Muinasjutt!" aidanud kokku panna Maili Metssalu Eesti Rahvakultuuri Keskusest.
Programmi eestvedaja Anneli Kengsepa sõnul on lugemisprogramm paljudes Eestimaa paikades hästi kanda kinnitanud ja viiendale hooajale minnakse vastu hea tundega. Varasemalt "Lugemisisus" osalenud raamatukogud on leidnud, et tegemist on läbimõeldud ja innustava programmiga, mis paneb raamatukogu, kooli ja lasteaia ühisel eesmärgil tegutsema.

Õppeaasta lõpus premeeritakse kõiki lugemispassi täitnud lapsi lugemisdiplomiga.

"Lugemisisu" programmi toetab Kultuuriministeerium.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar